ZAREJESTRUJ SIĘ      TYLKO DLA ORŁÓW - FORUM v. 2.1g       Krótka instrukcja obsługi dla pytających      Apel do pytających
mandacik2021

 

*

Skrót nazwy, Nr, Nr zadania lub strona

*

*

wpisz kropki w miejsce nieznanych liter

 
Dłuższa instrukcja obsługi dla podpowiadających      

   Strona główna programu 

   Krótka historia programu 

   Słownik Krzyżówkowicza v.20

   Wersja dla emigrantów 1.8 

   Samopomoc wersja D,   E,   F,   G, 

   Dodaj hasło do Słownika

   Książka życzeń i zażaleń

   Samopomoc Krzyżówkowicza 2.0d

   Samopomoc Krzyżówkowicza 2.1e

   Forum Szarady & Kalambury 2.1f

   Forum Jolki - Tylko dla Orłów 2.1 Γ

   Forum na Smartfony 2.1 X

   Ostatnie wpisy do Słownika

   Lista zasłużonych 2007-2019

   Statystyki używania Słownika

   Polityka cookies

Nowa POLITYKA już w sprzedaży

CZAT czyli POGWARKI
na różne tematy - testujemy

Program jest w fazie permanentnego udoskonalania. Proszę mnie informować o wszelkich problemach z jego używaniem.
Przyjemnego używania
mail to me - Romek
Licznik wizyt = 3261   od października 2008
(w tej sesji = 1 zapytanie)


Miejsce na Twoją reklamę


Sudoku b.trudne i extra.trudne
Epidemia koronawirusa

„Janina Daily”

Pod wczorajszym postem o tych, dla których „najbardziej depresyjny dzień w roku” nie jest tylko kartką z kalendarza i nie skończy się równo o północy pojawiły się... no właśnie, takie typowe złote rady dla wszystkich chorych, którzy Jezu, użalają się nad sobą (a mogliby przestać), a przecież wystarczy wziąć się w garść i zjeść orzecha, bo orzechy leczą z wszystkich psychoz. W związku z tym przypominam jeszcze jeden tekst, o tym jak (nie) wspierać osób chorujących.

To było tak, że Karol szedł ulicą, szedł i nagle potknął się o coś leżącego na chodniku, do końca nie wiadomo o co, ale najpewniej o zdrowy rozsądek, który już dawno w naszym społeczeństwie sięgnął bruku. No i co Wam powiem, Karol się wywalił. Runął jak płaszczka na kostkę brukową, jęknął dwa razy, leży. Oglądał wystarczająco wiele razy „Szpital” na Tewałenie, by wiedzieć, że ma krwotok wewnętrzny i trochę też wiedział to dlatego, że ojezuchryste, jak bardzo go bolało. Na szczęście Karol miał... nie, nie lekarza. Przyjaciół Karol miał. I wiecie, Karol tak leży i przychodzi jego sąsiad Mirosław, i mówi: „cześć, Karol, co słychać?”, a Karol mówi: „a wiesz, Mirek, dość słabo, krwotok wewnętrzny mam, wstać nie mogę”, a Mirek na to mówi, że „wiesz, Karol, ja miałem kiedyś taką koleżankę...”. Bo wiecie, wszystkie rzetelne dyskusje merytoryczne tak się właśnie zaczynają w naszym kraju – od tego, że ktoś miał kiedyś taką koleżankę.

No i Mirek miał kiedyś taką koleżankę i ona miała koleżankę, i ta koleżanka czytała w gazecie, że na krwotok wewnętrzny to najlepsze jest jedzenie orzechów, bo one mają dużo takiego czegoś, aminokwasu czy tam innej witaminy, co to nikt z nas nie wie, co to jest, bo ma bardzo długą nazwę, więc na pewno działa. I wiecie co? I Karol zjadł orzecha. I umarł.

Głupi ten Mirek, nie? Człowiek ma krwotok wewnętrzny, a ten mu sugeruje zjedzenie orzecha. Niemniej to jest historia prawdziwa i takich historii codziennie wydarza się mnóstwo. To jest historia o ludziach ciężko chorych, którzy otrzymują dobre rady, by jeść orzechy, wziąć się w garść, nadać sobie indiańskie imię (to Beata Pawlikowska) albo „mówić do siebie fajnymi głosami” (to Mateusz Grzesiak).

O człowieku z epizodami maniakalnymi, któremu poradzono kupić sobie psa i chodzić z nim na spacery, to wyzdrowieje.

I tym, któremu po dwóch latach bezsenności wyjaśniono, że musi po prostu jeść więcej orzechów, bo koleżanka to ma koleżankę, co po orzechach lepiej śpi.

No i oczywiście – klasyk gatunku – tych wszystkich, którzy leżą w łóżku z depresją, zamiast po prostu wziąć się w garść i przestać się nad sobą użalać.

Przecież w gruncie rzeczy, jak się nad tym pomyśli, to zaburzenia psychiczne to taki trochę krwotok wewnętrzny dla emocji i rozumienia. Niewidoczny dla innych, bardzo bolesny, czasem śmiertelny. Nie zawsze musimy wiedzieć, co powiedzieć, ale warto zawsze pamiętać, czego nie.

ksywka =:-)